Dolina Bogów – polsko-amerykańska baśń dla dorosłych widzów

Od dłuższego czasu polski reżyser Lech Majewski, znany ze swoich niezależnych produkcji i nieszablonowych dzieł, nosił się z zamiarem stworzenia filmu na amerykańskiej ziemi. Tak też się stało i w 2020 roku produkcja „Dolina Bogów” debiutowała na ekranach kin. Określana jest ona mianem baśni dla dorosłych. O czym opowiada? Kto znalazł się w obsadzie tego filmu?

Od pomysłu do realizacji

Lech Majewski czekał niemal 3 dekady na to, by zrealizować pomysł na film „Dolina Bogów”. Już w latach 90. XX wieku był w USA, gdzie kręcił swoje inne dzieło „Ewangelia według Harry’ego”. Miał wtedy okazję zachwycić się cudownymi krajobrazami w Valley of the Gods w stanie Utah. Jak widzimy, tytułowa „Dolina Bogów” z najnowszego filmu Lecha Majewskiego istnieje naprawdę. To tam znajduje się też rezerwat Indian Navajo, zaś ich historia stała się jedną z trzech osi fabuły w nowym obrazie polskiego reżysera.

Sam Majewski gościł u Indian Navajo, którzy postawili warunek włączenia ich mitów i wierzeń do hollywoodzkiej produkcji. Sam wódz Indian musiał zaakceptować Lecha Majewskiego. Tak też się stało, w wyniku czego Navajo zagrali w jego filmie, a reżyser miał pozwolenie na kręcenie w świętych miejscach w Valley of the Gods.

Ważni bohaterowie „Doliny Bogów”

Można uznać, że film „Dolina Bogów” ma kilku ważnych bohaterów, ale na plan pierwszy wysuwa się dwóch. Jednym z nich jest Wes Tauros, najbogatszy człowiek na świecie, który ma korporację, chcącą wydobywać cenne rudy uranu na terenie świętych ziem Indian Navajo. Ma on swoje problemy, ponieważ stracił dwie najważniejsze osoby w swoim życiu – żonę i córkę. W roli ekscentrycznego Wesa Taurosa w filmie „Dolina Bogów” można zobaczyć Johna Malkovicha.

Tauros zatrudnia pracownika agencji reklamowej – pisarza Johna Ecasa, który ma napisać jego biografię, ale i przyjechać do Valley of the Gods i poznać, co na temat działalności Taurosa mają do powiedzenia Indianie Navajo. To z perspektywy Ecasa (w tej roli Josh Hartnett) widz poznaje „Dolinę Bogów” i prawa, jakimi kierują się Indianie. Widzi, jak żyją i co jest dla nich najważniejsze. Indianie Navajo za nic nie chcą porzucać swoich ziem, a pomagają im w odbieraniu ataków ze strony bezdusznej korporacji bogowie zaklęci w skałach ich doliny. Rodzą one „mściciela”, który zrobi wszystko, by nie dopuścić do zniszczenia ich świętych miejsc.

Nowy film Lecha Majewskiego można zobaczyć na legalnej platformie telewizji internetowej i samemu zobaczyć, jak sprawa z „Doliną Bogów” ostatecznie się zakończy.