Film “Alfa” – główne atuty

Film “Alfa” – który na polskie ekrany wszedł w 2018 roku – opowiada o niezwykłej relacji pomiędzy młodym chłopcem i dzikim wilkiem, która nawiązuje się i rozkwita w brutalnym i niebezpiecznym świecie epoki przedlodowcowej. Główny bohater – chłopiec o imieniu Keda – zostaje zabrany na polowanie, podczas którego zostaje zaatakowany przez bizona i spada w przepaść. Jego pobratymcy z plemienia są przekonani o jego śmierci. Dlatego też nie udzielają mu pomocy i odchodzą. Tymczasem młody bohater “Alfy” przeżywa i podejmuje próbę powrotu do domu. Szybko przekonuje się o wielu niebezpieczeństwach. I wtedy na jego drodze staje opuszczony przez stado wilk, który nie tylko jest ranny, ale także agresywny. To początek niezwykłej relacji, która przechodzi etapy od wrogości, poprzez ostrożne i wymuszone partnerstwo, aż po prawdziwą przyjaźń. To właśnie o tym jest ta opowieść, która cieszy się sporym zainteresowaniem widzów. Dzieje się tak dlatego, iż film posiada kilka atutów, o których warto tutaj wspomnieć.

Historia przyjaźni chłopca i wilka

Jednym z podstawowych plusów filmu “Alfa” jest niezwykła historia, która została w nim przedstawiona. Przewodnim motywem “Alfy” jest relacja, która nawiązuje się pomiędzy Kedą a wilkiem. Nie jest ona łatwa i wymaga wielkiej cierpliwości, poświęcenia i szacunku do drugiej żywej istoty. Jednak z czasem staje się to możliwe, a człowiek i wilk przechodzą od jawnej wrogości i wymuszonego sytuacją partnerstwa do prawdziwej przyjaźni i zaufania. I co warto tu podkreślić – wszystko dzieje się stopniowo i nie przychodzi łatwo. Dzieje się tak dlatego, iż Keda nie jest superbohaterem (który potrafi bezproblemowo okiełznać dzikie zwierzę), a dziki wilk to nie miłe i przyjazne stworzenie (wręcz odwrotnie – jest agresywny i niebezpieczny). A mimo to dwójka bohaterów nawiązuje nić porozumienia, by z czasem zostać przyjaciółmi. Zatem ta niezwykła historia to nie tylko opowieść o przyjaźni pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. To także opowieść o dojrzewaniu, poznawaniu świata i samego siebie oraz o wartościach. To także opowieść o emocjach, które są nierozerwalną częścią ludzkiego życia.

Pozostałe atuty filmu

Film “Alfa” – oprócz wzruszającej opowieści o niezwykłej przyjaźni – charakteryzuje się też kilkoma innymi atutami. Wśród nich warto wymienić montaż (który stoi na dobrym poziomie – co widać między innymi podczas przejść pomiędzy poszczególnymi scenami), kadrowanie (pogłębiające uczucie pustki i wszechobecnego niebezpieczeństwa), przedstawienie relacji w sposób naturalny (a nie wymuszony założeniami scenariusza), wierne odwzorowanie krajobrazu przed lodowcowej Europy czy nowoczesna technologia (która nadaje “Alfie” nieco animowaną fakturę). Dodatkowo film dopełnia odpowiednia muzyka, która także sprawia wrażenie pierwotnej, dzikiej i nieokiełznanej. To wszystko sprawia, iż film ogląda się naprawdę dobrze.

Film “Alfa” to zapis rodzącej się przyjaźni pomiędzy człowiekiem i wilkiem. Ta relacja jest trudna, a jednocześnie bardzo piękna. Warto poznać ją bliżej i obejrzeć film w legalnej telewizji internetowej.