Jak możemy sprawdzić IP?

Szczegółowa instrukcja

IP jest skrótem od angielskich słów Internet Protocol. Jest to komunikacyjny protokół, który jest najczęściej nazywany dowodem osobistym komputera. Tenże protokół zawiera cały zbiór reguł jak i także kroków postępowania, które są wykonywane automatycznie przez urządzenia w celu wymiany danych oraz nawiązania łączności. A jak sprawdzić IP oraz lokalizację komputera, do którego w ogóle należy?

IP komputera, który ma system Windows bez problemu można sprawdzić dzięki funkcjom wbudowanym. W Windowsie XP należy wejść w menu START oraz wpisać CMD, a z kolei w konsoli wybrać należy polecenie ipconfig. Identyczne polecenie dotyczy systemów takich jak Vista, Windows 7 oraz 8 czy też 8,1. Równie dobrze jednak możemy wpisać cmd od razu w polu wyszukiwania, które się pojawi od razu po kliknięciu przycisku Windows. Jeśli jest konieczne uruchomienie tekstowej konsoli z uprawnieniami administratora oraz zaloguj się w systemie bezpośrednio na koncie administratora. Adres IP danego komputera jest wyświetlany razem z informacją o bramie domyślnej oraz o masce podsieci.

Jeśli chodzi o to jak sprawdzić IP w Windows 10 należy wejść do panelu sterowania, a następnie w opcję sieć oraz internet. Kliknijmy na Ethernet, a następnie wejdźmy w szczegóły. W samym okienku wyświetlone zostaną wszelkie informacje niezbędne. IP możemy także sprawdzić za pomocą sieci. Istniej mnóstwo stron, które to umożliwiają. Przykładem jest strona – What Is My IP. Jak widzimy nie jest to żadna filozofia.